Przejdź do głównej zawartości

Książkożercy po raz siódmy!

Tradycyjnie na domknięcie Festiwalu Literackiego Preteksty jak zawsze z pasją do literatury wśród organizatorów i uczestników, a także z wsparciem miejskiej książnicy na początku października odbył się VII Turniej Książkożerców.

Czym są Książkożercy? To turniej dla miłośników, by nie rzec – „pożeraczy literatury”, którzy lubią czytać książki i się z tym nie kryją, a jeśli nawet wszystkiego nie przeczytali, to mają szeroką wiedzę w tej kulturalnej dziedzinie, która pozwala im z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać daną rzecz. I choć w konkursie organizowanym przez członków Klubu Dyskusji o Książce rywalizują zazwyczaj młodzieżowe drużyny ze szkół średnich, to wystartować w nim może każdy kto ukończył 16 lat i znajdzie jeszcze dwie osoby, by utworzyć zespół.

W tym roku książkożercy byli wyjątkowo głodni zwycięstwa – w szranki stanęło aż dziewięć drużyn! Zdecydowana większość naszych zawodników to licealiści – I LO było reprezentowane aż przez 3 składy, II LO wystawiło dwie drużyny, nie zabrakło także reprezentacji III LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Oprócz tego pojawili się członkowie Klubu Fantastyki Fantasmagoria oraz drużyna niezrzeszona, w której skład wchodziły studentki wsparte przez jedną z mam, należące niegdyś do Gnieźnieńskiej Organizacji Poetycko-Ortograficznej działającej przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Warto dodać, że rywalizacja była niezwykle emocjonująca i zacięta, ale też pełna dobrej zabawy, zaś pytania z którymi mierzyli się uczestnicy, dotyczyły m.in. literackich zwierząt i stworzeń fantastycznych, cytatów po których mieli rozpoznać dane dzieło, zekranizowanych komiksów i książek czy ogólnej wiedzy o autorce lub autorze oraz ich utworze.

Ostatecznie laur zwycięstwa przypadł Książkarom z II LO, drugie miejsce zajęła reprezentacja Fantasmagorii, a trzecie Siostry Bene Gesserit z ZSE. W nagrodę dziewiątka zawodników wzbogaciła swoje biblioteczki o książki. Tytuły zostały starannie dobrane i polecone przez KdoK, zatem przed zwycięzcami jesień z naprawdę dobrą literaturą!


Fot. Paulina Samonek
Tekst: Kamila Kasprzak-Bartkowiak



















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klub poleca: "Gotowi na przemoc" Pawła Brykczyńskiego

Nasze kolejne spotkanie 20 listopada.   Do grona naszych tematycznych poleceń dołącza praca Pawła Brykczyńskiego "Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce" . Liczymy na to, że znajdą Państwo czas na udział w naszej dyskusji. Tym samym pragniemy zwrócić Państwa uwagę na wspomniany tytuł.

Więzi dzisiaj, czyli dlaczego trudno jest być rodzicem w XXI w.

O tym, że w przeciągu kilkudziesięciu lat obserwujemy zasadnicze zmiany w modelu rodziny, nikogo nie trzeba przekonywać.   Słuchając opowieści swoich rodziców z czasów ich małoletniości i patrząc na dzieciństwo ich wnuków nie sposób nie dostrzec tych różnic. Zmienia się nasza obyczajowość. Czasy, w których żyjemy wpływają zasadniczo na nasze wzajemne relacje. Stajemy przed nowymi sposobami komunikacji i nieznanymi dotąd wyzwaniami. Do naszych domów wkracza technologia, stres związany z przemianami cywilizacyjnymi i nowe normy zachowania.