Nie można nazwać tego inaczej niż szczęśliwym zbiegiem okoliczności.
Szczęśliwym trafem tytuł znalazł się w zbiorach gnieźnieńskiej biblioteki. Za takie samo zrządzenie losu należy uznać to, że ktoś zdecydował się wyłowić książkę z szeregu innych i przeczytać. Na końcu tego łańcucha pomyślnych przypadków jesteśmy my – Klub Dyskusji o Książce. Bo ostatecznie i nam, ktoś musiał powieść "Zostań ze mną" nigeryjskiej pisarki Ayòbámi Adébáyò zarekomendować. Tak wiele zbiegów okoliczności sprawiło, że także i my możemy wysłać ten sygnał dalej. Brzmi on: Czytajcie! To znakomita powieść!
O spotkaniu z powieścią Ayòbámi Adébáyò można opowiedzieć także inaczej. Na przykład zaczynając od pytania – kiedy ostatnio czytałaś/eś publikację, która nie została napisana przez autora/autorkę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki lub Europy? Czy kiedykolwiek przeczytałeś/łaś publikację napisaną przez autora wywodzącego się z Afryki, Azji? Kiedy? Ile razy?
Właśnie od tego zagadnienia rozpoczęliśmy naszą dyskusję. Jak bardzo na nasze czytelnicze wybory wpływa promocja wielkich firm wydawniczych, czy influenserów? Jak często ta skutecznie wypromowana książka okazuje się słabym “czytadłem”? Jak wiele znakomitych pozycji po prostu nie ma szans na szeroki odbiór czytelniczy?
Ayòbámi Adébáyò za swoją powieść "Zostań ze mną" otrzymała szereg prestiżowych nagród. I to także wskazówka dla zainteresowanych literaturą - nagrody to właściwy drogowskaz dla czytelniczych wyborów.
Doskonale dyskutowało się o tym, co znaleźliśmy w powieści. Zderzenie z kulturą, religią, obyczajowością; ludzkie słabości - takie same pod każdą szerokością geograficzną; nieprzewidywalność i okrucieństwa losu. Ponadto: znakomita kompozycja i zachwycający język. Celowo nie ujawniamy treści zapraszając do jej dalszej czytelniczej konsumpcji. Mamy nadzieję, że lektura sprawi przyjemność wielu czytelnikom. Zdecydowanie zasługuję na to jej autorka oraz przyszli fani jej twórczości.
A nam, czyli Klubowi Dyskusji o Książce, kolejnych czytelniczych emocji dostarczać będzie proza Marlen Haushofer. Jej powieść - "Ściana" to temat kolejnego spotkania, na które zapraszamy 29 października o godz. 18.00 do lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.
Zacznijmy od tego, że listopad to raczej ponury miesiąc. Wyróżnia się brakiem słońca, niższą temperaturą, opadającymi liśćmi i... deszczem. Tylko zdaje się, że tego deszczu nawet kilka lat wstecz, w listopadzie, było zdecydowanie więcej. Świadczą o tym na przykład: kalosze, kupione dobre dziesięć lat temu - obecnie nie budzące użytkowego zainteresowania. To subiektywne spostrzeżenie bez udziału badań i analiz. Jeśli jednak temat wody jest wam bliski, a że być powinien - nie ma wątpliwości (ostatecznie w ponad 60% składamy się z wody) właściwe i zalecane wydaje się sięgnięcie po książkę Jana Mencwela “Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać". Tytuł znalazł się na listopadowym forum członków Klubu Dyskusji o Książce i trzeba powiedzieć, że ucieszył czytelnicze gusta grupy. Jak zauważyli uczestnicy spotkania najnowsza publikacja Mencwela to rzecz znakomicie napisana. Jest tu miejsce na: zaskoczenie – czy wiedzieliście, że woda jest starsza od planety Ziemi?; niecodzi...
Komentarze
Prześlij komentarz