Przejdź do głównej zawartości

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Wszystkim, którzy uwielbiają czytać i lubią czasem odrobinę radosnej rywalizacji – proponujemy niecodzienne spędzenie wieczoru wśród innych moli książkowych. 

Już 22 września wraca Turniej Książkożerców, który – choć z przerwami – towarzyszy Pretekstom od początku. W tym roku odbędzie się po raz szósty. 

Członkowie Klubu Dyskusji o Książce, działającego od kilkunastu lat przy gnieźnieńskiej bibliotece, zapraszają do sprawdzenia swojej wiedzy o książkach, bohaterach i autorach. Quiz będzie dotyczył znajomości nie tylko klasyki ani też nie tylko najnowszych książkowych premier. Na miłośników słowa pisanego czekają konkursowe pytania w różnorodnej formie, atmosfera jak w teleturnieju i książkowe nagrody. A przede wszystkim – dużo zabawy. 

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców na formułę otwartą. Mogą w nim wziąć udział trzyosobowe drużyny złożone z uczestników powyżej 15. roku życia. Zapraszamy uczniów (i nauczycieli) szkół ponadpodstawowych, grupy znajomych, kółka zainteresowań, a nawet reprezentacje firm i organizacji – jeśli tylko lubicie czytać, lubicie konkursy i chcecie spotkać innych wielbicieli książek. 

Turniej odbędzie się 22 września (piątek) o godz. 17:00 w sali koncertowej Starego Ratusza. 

Organizatorem konkursu jest Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, a jego współorganizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Turniej jest częścią 13. Festiwalu Literackiego Preteksty.

Celem konkursu jest:
- inspirowanie zainteresowań literackich,
- popularyzacja książek i czytelnictwa,
- dobra zabawa.

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 15 lat.

Zasady turnieju :
W rozgrywkach uczestniczą trzyosobowe drużyny. Zgłoszenie odbywa się poprzez przesłanie lub dostarczenie osobiście karty zgłoszenia zawierającej:
imiona i nazwiska uczestników, nazwę grupy oraz telefon kontaktowy.

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września 2023 r.:
- osobiście w Dziale Promocji i Animacji BPMG, przy ul. Staszica 12a w Gnieźnie
- mailowo na adres: klubdyskusjioksiazce@gmail.com

Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć z wydarzenia.

Drużyna, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi (zdobędzie największą liczbę punktów) wygra turniej i otrzyma nagrody rzeczowe. Zostaną też nagrodzone miejsca II i III.

Turniej odbędzie się 22 września (piątek) 2023 r. o godz. 17.00 w Starym Ratuszu (sala koncertowa na ostatnim piętrze) ul. Chrobrego 41 Gniezno.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O sennych marach Polaków z czasów powojnia – “Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o sobie jednostkowo. To kim jestem zawdzięczam sobie: swoim umiejętnościom, staraniom, pracy. Czasem do grona tych, którzy wpłynęli na ten jednostkowy twór, zaliczamy rodzinę, przyjaciół, idoli. A gdyby tak wpisać się w szerszy kontekst społeczny? Co mogłoby się zdarzyć, gdyby tej analizie poddać cały naród? Tym, którzy nie boją się ćwiczeń z logiki historycznej ani społecznej, członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają coś naprawdę wyjątkowego – pozycję autorstwa Andrzeja Ledera “Prześniona rewolucja”. Jeśli macie ochotę na historyczną wyprawę, która nieco rozjaśnia charakter współczesnego narodowego kolorytu – koniecznie sięgnijcie po publikacje Ledera. Jak przyznają członkowie czytelniczej grupy dyskusyjnej, książka łatwa w czytaniu nie jest. Autor operuje dość trudnym językiem, co w przypadku polskich uczonych (niestety) jest dość powszechnym zjawiskiem. Niemniej, “Prześniona rewolucja” to rzecz naprawdę warta uwagi i czytelniczego trudu. Leder opis

Ameryka tańczy afro-taniec

Od tej książki można się odbić jak od trampoliny. Polecieć wysoko i zanurkować głębiej, albo upaść obok - całkiem zdezorientowanym. To nie jest łatwa literatura. Wymaga. Głównie otwartości, ale także poczucia rytmu, rozumienia ironii i wyczucia smaku. Jednak otwartość jest kluczowa. Wystarczy, aby wystartować i dolecieć do celu. O tym, że nie wszyscy szczęśliwie kończą podróż od strony 1 do 304 dowidzieliśmy się ostatnio. My – czyli członkowie elitarnej, gnieźnieńskiej grupy czytelniczej: Klubu Dyskusji o Książce. Po cichutku można sobie pomyśleć, że tych, którzy wybierają “Mambo Dżambo” Ishmaela Reed’a jako temat rozmowy jest jednak niewielu.   Tym, którzy wylądowali na twardej nawierzchni członkowie Klubu Dyskusji polecają kolejne podejście, bo warto. Warto z wielu powodów. Po pierwsze, aby zmienić nieco perspektywę i spojrzeć na historię i kulturę z tego afroamerykańskiego końca, tak odległego białym Europejczykom. Nadto, aby zasmakować w wybornej, znakomicie napisanej prozie. Sekun

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców za nami!

Od „lubię czytać” do „pochłaniam książki” – miłość do literatury jest uczuciem stopniowalnym i nie każdy czytelnik zasługuje na miano „książkożercy”. A kto zasługuje na ten tytuł bez żadnych wątpliwości? – tego dowiedzieliśmy się w piątkowy wieczór. Bo wtedy w czytelnicze szranki stanęli najbardziej odważni z najbardziej oczytanych. W Starym Ratuszu odbył się VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców, organizowany przez Klub Dyskusji o Książce. Ten czytelniczy konkurs powrócił po kilku pandemicznych latach w objęcia Festiwalu Literackiego Preteksty – w tym roku domknął festiwalowy program trzynastej edycji. I to z wielkim przytupem! W Turnieju wystartowało pięć drużyn („Miłośnicy Szekspira” z I LO w Gnieźnie; „Drogie Panie Humanistki” z I LO w Gnieźnie; „Mole Książkowe” z II LO w Gnieźnie; „Fantasmagoria” – reprezentacja… Fantasmagorii oraz KKW – grupa znajomych), które zmierzyły się w pięciu rundach konkursowych: 1. Ile tomów ma dana seria/cykl? 2. Co łączy trzy wymienione książki? 3. Run