Przejdź do głównej zawartości

2019 podsumowanie roku

Statystyka:
Spotkań: 10
Uczestników łącznie: 91
Wydarzeń towarzyszących: 2
Nowych członków: 3

Kilka słów opisu:
W tym roku członkowie Klubu Dyskusji o Książce na czytelniczych dyskusjach spotkali się dziesięć razy. Literackimi bohaterami tych dyskusji były m.in. takie tytuły jak: "Umiłowana" Toni Morrison, "Tańczące niedźwiedzie" Witolda Szabłowskiego, "Lód i woda, woda i lód" Majgull Axelsson, "Mnich. Historia życia, którego nie było" Tadeusza Bartosia,"Nie ma" Mariusza Szczygła. Ostania publikacja doczekała się czytelniczej analizy jeszcze przed nominacją do Nike. Tytuły proponowane w ubiegłym roku to istny mix rodzajów, od komiksu ("Fun Home"), poprzez reportaże ("Tańczące niedźwiedzie", "Nie ma") i poradniki ("Bóg nigdy nie mruga", "Wieź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów"), aż po klasykę, czyli beletrystykę ("Umiłowana", "Lód woda, woda i lód"), nie zapominając o odrobinie literatury popularnonaukowej ("Obcy we własnym kraju", "Młyny boże"). To także, jak widać, szerokie pole do tematycznych przebieżek.
Było krytycznie, merytorycznie, arcyciekawie i towarzysko. Nie wszystkie dyskutowane tytuły mogły liczyć na aprobatę klubowiczów. Kciuk w dół otrzymała na przykład książka Tadeusza Bartosia. Niewątpliwi wgrani to: "Nie ma", "Umiłowana", "Więź. Dlaczego rodzice...".

Sukcesy:
Istnienie klubów o podobnej strukturze (w których skupieni są pracujący obywatele naszego państwa, dodatkowo nierzadko z bagażem rodzicielskiej odpowiedzialności) to prawdziwa rzadkość na czytelniczej mapie Polski. Jest ich raptem kilkanaście w całym kraju. W takim kontekście każde spotkanie to prawdziwy sukces.
Kolejny to ten związany z nowymi członkami. Stanowią oni niemałą wartość. Odnawiają stare struktury, wpuszczając nieco świeżej krwi do literackich rozmów i wzajemnych relacji. Gdyby nie oni, ciągłość grupy stanęłaby pod znakiem zapytania. A tak, znaków nie ma, chyba że takie z serii "jedź!" i "do przodu!". Trzy nowe osoby w drużynie to szalenie dobra wiadomość.
Do sukcesów zawsze zaliczam dodatkowe, poza regularnymi zgromadzeniami mającymi na celu pogwarzenie o proponowanej książce, inicjatywy Klubu. W ubiegłym roku były to: V Gnieźnieński Turniej Książkożerców i akcja "Podaruj wiersz". Pierwsza z inicjatyw jest częścią Festiwalu Literackiego Preteksty i dumą, po prostu, jest być jednym z jego elementów. Jak co roku grono klubowiczów przygotowało zestaw zaskakujących i morderczo trudnych pytań z zakresu powszechnie znanych zagadnień okołoliterackich i literackich. Podczas zawodów oprócz zaciętej rywalizacji czuć wspaniałe emocje, nie brak humoru i po prostu dobrej zabawy. Druga aktywność, która napawa dumą i zadowoleniem, to udział w Pierwszym Pikniku Czytelniczym Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Za pośrednictwem akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" prezentowaliśmy działalność Klubu. Proponowaliśmy odwiedzającym nasze stoisko przepisanie jednego z wierszy Herberta i podarowanie go – w formie listu – bliskiej osobie. Wiersze wieszcza można było przepisywać z tomików lub wprost z porozwieszanych kartek z wybranymi utworami. Akcja spodobała się gnieźnianom, niestety deszcz pokrzyżował nasze plany i nie pozwolił dotrzeć do większego grona odbiorców.

Rok 2019 Klub Dyskusji o Książce dodaje do zrealizowanych z powodzeniem i olbrzymią satysfakcją. Do koła dołączyły nowe inspirujące osoby, a książki wybrane na tematy spotkań były znakomitymi przyczynkami do wspólnej dyskusji.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O sennych marach Polaków z czasów powojnia – “Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o sobie jednostkowo. To kim jestem zawdzięczam sobie: swoim umiejętnościom, staraniom, pracy. Czasem do grona tych, którzy wpłynęli na ten jednostkowy twór, zaliczamy rodzinę, przyjaciół, idoli. A gdyby tak wpisać się w szerszy kontekst społeczny? Co mogłoby się zdarzyć, gdyby tej analizie poddać cały naród? Tym, którzy nie boją się ćwiczeń z logiki historycznej ani społecznej, członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają coś naprawdę wyjątkowego – pozycję autorstwa Andrzeja Ledera “Prześniona rewolucja”. Jeśli macie ochotę na historyczną wyprawę, która nieco rozjaśnia charakter współczesnego narodowego kolorytu – koniecznie sięgnijcie po publikacje Ledera. Jak przyznają członkowie czytelniczej grupy dyskusyjnej, książka łatwa w czytaniu nie jest. Autor operuje dość trudnym językiem, co w przypadku polskich uczonych (niestety) jest dość powszechnym zjawiskiem. Niemniej, “Prześniona rewolucja” to rzecz naprawdę warta uwagi i czytelniczego trudu. Leder opis

Ameryka tańczy afro-taniec

Od tej książki można się odbić jak od trampoliny. Polecieć wysoko i zanurkować głębiej, albo upaść obok - całkiem zdezorientowanym. To nie jest łatwa literatura. Wymaga. Głównie otwartości, ale także poczucia rytmu, rozumienia ironii i wyczucia smaku. Jednak otwartość jest kluczowa. Wystarczy, aby wystartować i dolecieć do celu. O tym, że nie wszyscy szczęśliwie kończą podróż od strony 1 do 304 dowidzieliśmy się ostatnio. My – czyli członkowie elitarnej, gnieźnieńskiej grupy czytelniczej: Klubu Dyskusji o Książce. Po cichutku można sobie pomyśleć, że tych, którzy wybierają “Mambo Dżambo” Ishmaela Reed’a jako temat rozmowy jest jednak niewielu.   Tym, którzy wylądowali na twardej nawierzchni członkowie Klubu Dyskusji polecają kolejne podejście, bo warto. Warto z wielu powodów. Po pierwsze, aby zmienić nieco perspektywę i spojrzeć na historię i kulturę z tego afroamerykańskiego końca, tak odległego białym Europejczykom. Nadto, aby zasmakować w wybornej, znakomicie napisanej prozie. Sekun

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców za nami!

Od „lubię czytać” do „pochłaniam książki” – miłość do literatury jest uczuciem stopniowalnym i nie każdy czytelnik zasługuje na miano „książkożercy”. A kto zasługuje na ten tytuł bez żadnych wątpliwości? – tego dowiedzieliśmy się w piątkowy wieczór. Bo wtedy w czytelnicze szranki stanęli najbardziej odważni z najbardziej oczytanych. W Starym Ratuszu odbył się VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców, organizowany przez Klub Dyskusji o Książce. Ten czytelniczy konkurs powrócił po kilku pandemicznych latach w objęcia Festiwalu Literackiego Preteksty – w tym roku domknął festiwalowy program trzynastej edycji. I to z wielkim przytupem! W Turnieju wystartowało pięć drużyn („Miłośnicy Szekspira” z I LO w Gnieźnie; „Drogie Panie Humanistki” z I LO w Gnieźnie; „Mole Książkowe” z II LO w Gnieźnie; „Fantasmagoria” – reprezentacja… Fantasmagorii oraz KKW – grupa znajomych), które zmierzyły się w pięciu rundach konkursowych: 1. Ile tomów ma dana seria/cykl? 2. Co łączy trzy wymienione książki? 3. Run