Przejdź do głównej zawartości

2019 podsumowanie roku

Statystyka:
Spotkań: 10
Uczestników łącznie: 91
Wydarzeń towarzyszących: 2
Nowych członków: 3

Kilka słów opisu:
W tym roku członkowie Klubu Dyskusji o Książce na czytelniczych dyskusjach spotkali się dziesięć razy. Literackimi bohaterami tych dyskusji były m.in. takie tytuły jak: "Umiłowana" Toni Morrison, "Tańczące niedźwiedzie" Witolda Szabłowskiego, "Lód i woda, woda i lód" Majgull Axelsson, "Mnich. Historia życia, którego nie było" Tadeusza Bartosia,"Nie ma" Mariusza Szczygła. Ostania publikacja doczekała się czytelniczej analizy jeszcze przed nominacją do Nike. Tytuły proponowane w ubiegłym roku to istny mix rodzajów, od komiksu ("Fun Home"), poprzez reportaże ("Tańczące niedźwiedzie", "Nie ma") i poradniki ("Bóg nigdy nie mruga", "Wieź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów"), aż po klasykę, czyli beletrystykę ("Umiłowana", "Lód woda, woda i lód"), nie zapominając o odrobinie literatury popularnonaukowej ("Obcy we własnym kraju", "Młyny boże"). To także, jak widać, szerokie pole do tematycznych przebieżek.
Było krytycznie, merytorycznie, arcyciekawie i towarzysko. Nie wszystkie dyskutowane tytuły mogły liczyć na aprobatę klubowiczów. Kciuk w dół otrzymała na przykład książka Tadeusza Bartosia. Niewątpliwi wgrani to: "Nie ma", "Umiłowana", "Więź. Dlaczego rodzice...".

Sukcesy:
Istnienie klubów o podobnej strukturze (w których skupieni są pracujący obywatele naszego państwa, dodatkowo nierzadko z bagażem rodzicielskiej odpowiedzialności) to prawdziwa rzadkość na czytelniczej mapie Polski. Jest ich raptem kilkanaście w całym kraju. W takim kontekście każde spotkanie to prawdziwy sukces.
Kolejny to ten związany z nowymi członkami. Stanowią oni niemałą wartość. Odnawiają stare struktury, wpuszczając nieco świeżej krwi do literackich rozmów i wzajemnych relacji. Gdyby nie oni, ciągłość grupy stanęłaby pod znakiem zapytania. A tak, znaków nie ma, chyba że takie z serii "jedź!" i "do przodu!". Trzy nowe osoby w drużynie to szalenie dobra wiadomość.
Do sukcesów zawsze zaliczam dodatkowe, poza regularnymi zgromadzeniami mającymi na celu pogwarzenie o proponowanej książce, inicjatywy Klubu. W ubiegłym roku były to: V Gnieźnieński Turniej Książkożerców i akcja "Podaruj wiersz". Pierwsza z inicjatyw jest częścią Festiwalu Literackiego Preteksty i dumą, po prostu, jest być jednym z jego elementów. Jak co roku grono klubowiczów przygotowało zestaw zaskakujących i morderczo trudnych pytań z zakresu powszechnie znanych zagadnień okołoliterackich i literackich. Podczas zawodów oprócz zaciętej rywalizacji czuć wspaniałe emocje, nie brak humoru i po prostu dobrej zabawy. Druga aktywność, która napawa dumą i zadowoleniem, to udział w Pierwszym Pikniku Czytelniczym Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Za pośrednictwem akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz" prezentowaliśmy działalność Klubu. Proponowaliśmy odwiedzającym nasze stoisko przepisanie jednego z wierszy Herberta i podarowanie go – w formie listu – bliskiej osobie. Wiersze wieszcza można było przepisywać z tomików lub wprost z porozwieszanych kartek z wybranymi utworami. Akcja spodobała się gnieźnianom, niestety deszcz pokrzyżował nasze plany i nie pozwolił dotrzeć do większego grona odbiorców.

Rok 2019 Klub Dyskusji o Książce dodaje do zrealizowanych z powodzeniem i olbrzymią satysfakcją. Do koła dołączyły nowe inspirujące osoby, a książki wybrane na tematy spotkań były znakomitymi przyczynkami do wspólnej dyskusji.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z Janem Mencwelem śladem polskiej wody

Zacznijmy od tego, że listopad to raczej ponury miesiąc. Wyróżnia się brakiem słońca, niższą temperaturą, opadającymi liśćmi i... deszczem. Tylko zdaje się, że tego deszczu nawet kilka lat wstecz, w listopadzie, było zdecydowanie więcej. Świadczą o tym na przykład: kalosze, kupione dobre dziesięć lat temu - obecnie nie budzące użytkowego zainteresowania. To subiektywne spostrzeżenie bez udziału badań i analiz. Jeśli jednak temat wody jest wam bliski, a że być powinien - nie ma wątpliwości (ostatecznie w ponad 60% składamy się z wody) właściwe i zalecane wydaje się sięgnięcie po książkę Jana Mencwela “Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać".  Tytuł znalazł się na listopadowym forum członków Klubu Dyskusji o Książce i trzeba powiedzieć, że ucieszył czytelnicze gusta grupy. Jak zauważyli uczestnicy spotkania najnowsza publikacja Mencwela to rzecz znakomicie napisana. Jest tu miejsce na: zaskoczenie – czy wiedzieliście, że woda jest starsza od planety Ziemi?; niecodzi...

Zapraszamy na VII Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Ci, którzy pochłaniają książki w ekspresowym tempiem I ci, którzy delektują się nimi powoli, niczym ostatnim kawałkiem najlepszego deseru. Po prostu książkożercy. Wiemy, że tu jesteście. I po raz kolejny mamy coś dla Was. Gdzieś tam czasem zerkniecie na listę zdobywców literackich nagród? Wiedziecie, gdzie znaleźć fantastyczne zwierzęta i nie tylko? Nawet wśród klasyków wielkiej literatury potraficie znaleźć coś, co żywo Was zainteresuje i zapadnie w pamięć, ale orientuje się się też, co słychać na współczesnym rynku książki? Świetnie się składa!  Jeśli chcecie spróbować swoich sił w czytelniczej rywalizacji (oczywiście w przyjaznej atmosferze!), zapraszamy na kolejny już w Gnieźnie Turniej Książkożerców. Konkurs będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Literackiego Preteksty. Będzie też, a może i przede wszystkim, okazją do dobrej zabawy wśród innych książkolubów, w tym jeśli zechcecie, do zakulisowej, pozaturniejowej wymiany czytelniczych zachwytów i poleceń. Na tych, którzy wy...

Między zmyśleniem a wspomnieniem – oprowadzanie po tożsamości według Antonia Lobo Antunesa

Rok 2024 w Klubie Dyskusji o Książce zaczynamy od liczb. W marcu mija czternaście lat od momentu uformowania się stałego grona uczestników czytelniczych debat. To najstarszy klub działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Żegnany rok śmiało możemy określić przynajmniej jednym “naj” - największą ilością uczestników na spotkaniach. Było ich średnio trzynastu, stu czterdziestu dwóch łącznie. Przygotowano i przeprowadzono jedenaście czytelniczych dyskusji, z jedenastoma bohaterkami - książkami. Dwa spotkania odbyły się w plenerze. Po kilkuletniej przerwie powrócił Gnieźnieński Turniej Książkożerców, tworzony przez członków KDoK. Było również coś dla miłośników dwóch kółek - rekreacyjny wyjazd do Dziekanowic.  W planach na ten rok – cudowne tytuły, o których członkowie KDoK mają zamiar porozmawiać. Wśród nich: “Chłopki”, opowiadania Edgara Alana Poego, “Świat bez kobiet” Agnieszki Graff, czy “Zostań ze mną” - niezwykle obiecujący debiut nigeryjskiej pisarki Ayòbámi Adébáyò....