Przejdź do głównej zawartości

Listy z wierszami na I Pikniku Czytelniczym Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

To była pierwsza taka impreza zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Wszystko przy wsparciu Urzędu Miejskiego jako, że wydarzenie wpisywało się w cykl wydarzeń w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który przez całe lato zaprasza Gnieźnian do wspólnych kulturalnych uniesień.

Tłumy gnieźnian, które pojawiły się na rodzinnej imprezie mogą świadczyć tylko o tym, że książki mogą być atrakcyjnym tematem. Sama impreza miała naprawdę wiele do zaoferowania. Dzielny zespół bibliotekarzy z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna proponował głośne czytanie z animacją tekstu dla najmłodszych, zagadki literackie dla nieco starszych, czy warsztaty plastyczne i zagadki książkowe dla dzieci. Była specjalna "STREFA CZYTANIA" w której można było zrelaksować się na wygodnym leżaku wybierając coś ze znajdujących się tam książek. Można było skorzystać także z darmowego pomiaru masy ciała, przy tej okazji Biblioteka polecała książki promujące zdrowe nawyki żywieniowe, poszaleć z Panem Kleksem, zrobić gigantyczne bańki mydlane, zamienić się na chwilę w dzikiego zwierza za sprawą twarzowego malunku, zamienić się w paleontologa, czy podjąć wyzwania sprawnościowe. Był również słodki poczęstunek oraz nagrody. I teraz łyżka dziegciu do tego słoja miodu. Nie dopisała pogoda. W efekcie nieprzyjaznych zjawisk pogodowych, tutaj deszczu, nim coś się zaczęło trzeba było już kończyć. 
Klub Dyskusji o Książce zdecydował się na realizację projektu Fundacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz". Proponowaliśmy przepisać wiersz Herberta i podarować w go formie listu bliskiej osobie. Akcja spotkała się z bardzo miłym przyjęciem. Odwiedzające nas osoby, dzieliły się czytelniczym doświadczeniami. Często spotykaliśmy się z wyrazami sympatii w stosunku do prezentowanej twórczości się wieszcza. Niestety opady deszczu nie pozwoliły kontynuować przedsięwzięcia. Czujemy niedosyt, chcieliśmy trafić do większej liczby zainteresowanych. Akcja budziła zainteresowanie i usłyszeliśmy wiele miłych słów uznania.
Jeśli uda się nam ją powtórzyć - poinformujemy o tym.


Zdjęcia: Anna Farman








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rowerowa majówka

Porzekadło mówi “w maju jak w gaju” - i ma słuszność. Maj funduje same sensoryczne przyjemności. Jest ciepło, jasno i pachnie. A więc... nie można ignorować tego zaproszenia – trzeba wybyć. Najlepiej swoje podróże w stronę natury dzielić z kimś, kogo lubimy. Świetnie sprawdzają się grupy. Wiemy, bo sprawdziliśmy.  Postanowiliśmy popracować nad kondycją mięśni i przewietrzyć jednoślady. Wyprawa do Parku Etnograficznego w Dziekanowicach nie potrzebowała nawet planu. Po prostu wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy. Ktoś znał trasę i został przewodnikiem wycieczki, a to gdzie zjemy i co będziemy zwiedzać, wspólnie ustaliliśmy po drodze. Wiatr rozwiewał nam włosy, a my mijaliśmy kolejne wioski. Był czas na kawę na plaży i krótką misję turystyczną w skansenie a potem powrót.  W planach mamy powtórkę. Może być na pieszo, rowerem czy samochodem - byle w naturę.

Ameryka tańczy afro-taniec

Od tej książki można się odbić jak od trampoliny. Polecieć wysoko i zanurkować głębiej, albo upaść obok - całkiem zdezorientowanym. To nie jest łatwa literatura. Wymaga. Głównie otwartości, ale także poczucia rytmu, rozumienia ironii i wyczucia smaku. Jednak otwartość jest kluczowa. Wystarczy, aby wystartować i dolecieć do celu. O tym, że nie wszyscy szczęśliwie kończą podróż od strony 1 do 304 dowidzieliśmy się ostatnio. My – czyli członkowie elitarnej, gnieźnieńskiej grupy czytelniczej: Klubu Dyskusji o Książce. Po cichutku można sobie pomyśleć, że tych, którzy wybierają “Mambo Dżambo” Ishmaela Reed’a jako temat rozmowy jest jednak niewielu.   Tym, którzy wylądowali na twardej nawierzchni członkowie Klubu Dyskusji polecają kolejne podejście, bo warto. Warto z wielu powodów. Po pierwsze, aby zmienić nieco perspektywę i spojrzeć na historię i kulturę z tego afroamerykańskiego końca, tak odległego białym Europejczykom. Nadto, aby zasmakować w wybornej, znakomicie napisanej prozie. Sekun

O sennych marach Polaków z czasów powojnia – “Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o sobie jednostkowo. To kim jestem zawdzięczam sobie: swoim umiejętnościom, staraniom, pracy. Czasem do grona tych, którzy wpłynęli na ten jednostkowy twór, zaliczamy rodzinę, przyjaciół, idoli. A gdyby tak wpisać się w szerszy kontekst społeczny? Co mogłoby się zdarzyć, gdyby tej analizie poddać cały naród? Tym, którzy nie boją się ćwiczeń z logiki historycznej ani społecznej, członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają coś naprawdę wyjątkowego – pozycję autorstwa Andrzeja Ledera “Prześniona rewolucja”. Jeśli macie ochotę na historyczną wyprawę, która nieco rozjaśnia charakter współczesnego narodowego kolorytu – koniecznie sięgnijcie po publikacje Ledera. Jak przyznają członkowie czytelniczej grupy dyskusyjnej, książka łatwa w czytaniu nie jest. Autor operuje dość trudnym językiem, co w przypadku polskich uczonych (niestety) jest dość powszechnym zjawiskiem. Niemniej, “Prześniona rewolucja” to rzecz naprawdę warta uwagi i czytelniczego trudu. Leder opis