Przejdź do głównej zawartości

Jak młodość i inteligencja wygrywają konkursy, czyli V Gnieźnieński Turniej Książkożerców zakończony

Jak co roku jako Klub udzielamy się podczas Festiwalu Literackiego Preteksty. Tym razem dziewięć drużyn zaszczyciło nas swoją obecnością podczas V Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców. Zgłosiły się zespoły z I i II Liceum Ogólnokształcącego, Akademickiego Liceum Milenium, Klubu Fantastyki Fantasmagoria, a nawet absolwenci Uniwersytetu Artystycznego i Politechniki Poznańskiej. Jak w żadnej innej edycji, naprawdę wielu uczestników zdecydowało się wystartować w turnieju kolejny raz. Dostaliśmy "lajka" i "polubienie" w jednym.

Nie było łatwo. Bo czy każdy miłośnik literatury zna fizjonomie autora, którego czyta? Czy potrafi podać tytuł i twórcę dzieła jedynie po zamieszczonej w nim ilustracji? Tak, owszem były i pytania zupełnie banalne na przykład te o nagrody literackie.
Jako organizator i prowadzący w jednym pozostajemy pełni uznania dla poziomu wiedzy uczestników. Gratulujemy i podnosimy w górę piąstki w geście siły i solidarności z tymi, którzy czytają.
Zwycięzcami zostali: NEBULOCHAOTYCZNI INTERKOSMONAUCI w składzie: Michalina Strzelecka, Kacper Filipiak i Dawid Kędziora z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Drugie miejsce wywalczyła drużyna "Egzystencjalistów", którą reprezentowali: Katarzyna Matysiak, Katarzyna Skowrońska oraz Jakub Krzymiński z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie, z tej samej szkoły po ostrej i szybkiej dogrywce na III miejsce wskoczyły "Latające pingwiny" reprezentowane przez Wiktorię Bartz, Julię Gołas i Katarzynę Kaszyńską.
Specjalne podziękowania należą się duszą wspierającym nas od lat - to jest nauczycielom. Działają niczym "wtyczki" wywiadowcze: sprawdzają teren i agitują dla dobra naszej sprawy. Mowa o pani Renacie Frasz, Hannie Żuchlińskiej i Agnieszce Nowakowskiej. Jesteśmy przekonani, że lista ta jest niekompletna. Nasi cisi pośrednicy często pozostają w cieniu.
Dziękujemy za emocje, wasz udział i odwagę. Polecamy się za rok.














Fotorelacja - Anna Farman

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z Janem Mencwelem śladem polskiej wody

Zacznijmy od tego, że listopad to raczej ponury miesiąc. Wyróżnia się brakiem słońca, niższą temperaturą, opadającymi liśćmi i... deszczem. Tylko zdaje się, że tego deszczu nawet kilka lat wstecz, w listopadzie, było zdecydowanie więcej. Świadczą o tym na przykład: kalosze, kupione dobre dziesięć lat temu - obecnie nie budzące użytkowego zainteresowania. To subiektywne spostrzeżenie bez udziału badań i analiz. Jeśli jednak temat wody jest wam bliski, a że być powinien - nie ma wątpliwości (ostatecznie w ponad 60% składamy się z wody) właściwe i zalecane wydaje się sięgnięcie po książkę Jana Mencwela “Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać".  Tytuł znalazł się na listopadowym forum członków Klubu Dyskusji o Książce i trzeba powiedzieć, że ucieszył czytelnicze gusta grupy. Jak zauważyli uczestnicy spotkania najnowsza publikacja Mencwela to rzecz znakomicie napisana. Jest tu miejsce na: zaskoczenie – czy wiedzieliście, że woda jest starsza od planety Ziemi?; niecodzi...

Zapraszamy na VII Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Ci, którzy pochłaniają książki w ekspresowym tempiem I ci, którzy delektują się nimi powoli, niczym ostatnim kawałkiem najlepszego deseru. Po prostu książkożercy. Wiemy, że tu jesteście. I po raz kolejny mamy coś dla Was. Gdzieś tam czasem zerkniecie na listę zdobywców literackich nagród? Wiedziecie, gdzie znaleźć fantastyczne zwierzęta i nie tylko? Nawet wśród klasyków wielkiej literatury potraficie znaleźć coś, co żywo Was zainteresuje i zapadnie w pamięć, ale orientuje się się też, co słychać na współczesnym rynku książki? Świetnie się składa!  Jeśli chcecie spróbować swoich sił w czytelniczej rywalizacji (oczywiście w przyjaznej atmosferze!), zapraszamy na kolejny już w Gnieźnie Turniej Książkożerców. Konkurs będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Literackiego Preteksty. Będzie też, a może i przede wszystkim, okazją do dobrej zabawy wśród innych książkolubów, w tym jeśli zechcecie, do zakulisowej, pozaturniejowej wymiany czytelniczych zachwytów i poleceń. Na tych, którzy wy...

Między zmyśleniem a wspomnieniem – oprowadzanie po tożsamości według Antonia Lobo Antunesa

Rok 2024 w Klubie Dyskusji o Książce zaczynamy od liczb. W marcu mija czternaście lat od momentu uformowania się stałego grona uczestników czytelniczych debat. To najstarszy klub działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Żegnany rok śmiało możemy określić przynajmniej jednym “naj” - największą ilością uczestników na spotkaniach. Było ich średnio trzynastu, stu czterdziestu dwóch łącznie. Przygotowano i przeprowadzono jedenaście czytelniczych dyskusji, z jedenastoma bohaterkami - książkami. Dwa spotkania odbyły się w plenerze. Po kilkuletniej przerwie powrócił Gnieźnieński Turniej Książkożerców, tworzony przez członków KDoK. Było również coś dla miłośników dwóch kółek - rekreacyjny wyjazd do Dziekanowic.  W planach na ten rok – cudowne tytuły, o których członkowie KDoK mają zamiar porozmawiać. Wśród nich: “Chłopki”, opowiadania Edgara Alana Poego, “Świat bez kobiet” Agnieszki Graff, czy “Zostań ze mną” - niezwykle obiecujący debiut nigeryjskiej pisarki Ayòbámi Adébáyò....