Przejdź do głównej zawartości

Filozofia codzienności z fasolą w tle

Czy o sprawach egzystencjalnych da się pisać pięknym, gawędziarskim językiem, a nie tylko w hermetycznym i podniosłym stylu? Czy prowincja może mieć swój urok, a dygresje okazać się smaczkiem niespiesznej narracji? I po co właściwie to łuskanie fasoli?


To tylko niektóre pytania z którymi mierzyli się członkowie Klubu Dyskusji o Książce podczas listopadowego spotkania po lekturze „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Co ważne, do spotkania ze światem literackim autora, który urodził się w 1932 r. na prowincji pod Sandomierzem, ma na swoim koncie dwie Nagrody Literackie Nike (za „Widnokrąg” i właśnie „Traktat...”) i już dawno wypracował rozpoznawalny styl, zaprosiła tym razem klubowiczka Wiola. To dla niej bowiem kontakt z tym konkretnym dziełem Myśliwskiego był niesamowitym przeżyciem. Urzeczona niespieszną, dygresyjną i ładnym językiem prowadzoną narracją, zdecydowała się podzielić wrażeniami z lektury. A czy zgodzili się z nią pozostali uczestnicy?
W tym przypadku na pewno nie było większych sporów co do języka, który faktycznie został doceniony, choć jego rozwlekłość i wplatanie wielu wątków już co niektórych trochę drażniło. Poza tym ujęło zderzenie powagi i pewnej wzniosłości, które kryją się pod słowem „traktat”, z tym co zwyczajne i właśnie codzienne, czyli tytułowe łuskanie fasoli. Dla części klubowiczów więc stało się jasne, że o sensie życia można opowiedzieć w przystępny i prosty sposób. Natomiast większe emocje budził narrator i sama treść opowieści. Ten pierwszy zatem dla niektórych był zbyt nieokreślony jeśli chodzi o pozycję, bo czy zwykły wieśniak może być jednocześnie intelektualistą? Z kolei opowieści mogły chwilami drażnić zbyt stereotypową i konserwatywną optyką.
Nie zmienia to jednak faktu, że „Traktat o łuskaniu fasoli” jest pozycją wartą uwagi. W powieści można znaleźć wciągające wątki: rozważanie o pożytkach z jedzenia miodu, zwierzętach, które w przeciwieństwie do ludzi cierpią w ciszy czy kobietach, które po wojnie nie potrafiły już chodzić w pantoflach. Oprócz tego bardzo ciekawy stosunek ma również autor do wielkiej historii, która wydarza się, lecz nie wpływa na fabułę. Jednym słowem jest jakby obok literackiego świata. A co z tym łuskaniem fasoli? Otóż niczym darcie pierza służyło ono na prowincji do snucia gawęd czy opowieści, które zajmowały czas i umysły jego uczestników. I tak też to robi Myśliwski ze swoimi czytelnikami.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Dyskusji o Książce. Tematem będzie „Kosmos” Witolda Gombrowicza. Wprowadzenie przygotuje Paweł Bartkowiak. Zachęcamy do lektury i wspólnej dyskusji 19 grudnia o godz. 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Z Janem Mencwelem śladem polskiej wody

Zacznijmy od tego, że listopad to raczej ponury miesiąc. Wyróżnia się brakiem słońca, niższą temperaturą, opadającymi liśćmi i... deszczem. Tylko zdaje się, że tego deszczu nawet kilka lat wstecz, w listopadzie, było zdecydowanie więcej. Świadczą o tym na przykład: kalosze, kupione dobre dziesięć lat temu - obecnie nie budzące użytkowego zainteresowania. To subiektywne spostrzeżenie bez udziału badań i analiz. Jeśli jednak temat wody jest wam bliski, a że być powinien - nie ma wątpliwości (ostatecznie w ponad 60% składamy się z wody) właściwe i zalecane wydaje się sięgnięcie po książkę Jana Mencwela “Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać".  Tytuł znalazł się na listopadowym forum członków Klubu Dyskusji o Książce i trzeba powiedzieć, że ucieszył czytelnicze gusta grupy. Jak zauważyli uczestnicy spotkania najnowsza publikacja Mencwela to rzecz znakomicie napisana. Jest tu miejsce na: zaskoczenie – czy wiedzieliście, że woda jest starsza od planety Ziemi?; niecodzi...

Zapraszamy na VII Gnieźnieński Turniej Książkożerców

Ci, którzy pochłaniają książki w ekspresowym tempiem I ci, którzy delektują się nimi powoli, niczym ostatnim kawałkiem najlepszego deseru. Po prostu książkożercy. Wiemy, że tu jesteście. I po raz kolejny mamy coś dla Was. Gdzieś tam czasem zerkniecie na listę zdobywców literackich nagród? Wiedziecie, gdzie znaleźć fantastyczne zwierzęta i nie tylko? Nawet wśród klasyków wielkiej literatury potraficie znaleźć coś, co żywo Was zainteresuje i zapadnie w pamięć, ale orientuje się się też, co słychać na współczesnym rynku książki? Świetnie się składa!  Jeśli chcecie spróbować swoich sił w czytelniczej rywalizacji (oczywiście w przyjaznej atmosferze!), zapraszamy na kolejny już w Gnieźnie Turniej Książkożerców. Konkurs będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu Literackiego Preteksty. Będzie też, a może i przede wszystkim, okazją do dobrej zabawy wśród innych książkolubów, w tym jeśli zechcecie, do zakulisowej, pozaturniejowej wymiany czytelniczych zachwytów i poleceń. Na tych, którzy wy...

Między zmyśleniem a wspomnieniem – oprowadzanie po tożsamości według Antonia Lobo Antunesa

Rok 2024 w Klubie Dyskusji o Książce zaczynamy od liczb. W marcu mija czternaście lat od momentu uformowania się stałego grona uczestników czytelniczych debat. To najstarszy klub działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Żegnany rok śmiało możemy określić przynajmniej jednym “naj” - największą ilością uczestników na spotkaniach. Było ich średnio trzynastu, stu czterdziestu dwóch łącznie. Przygotowano i przeprowadzono jedenaście czytelniczych dyskusji, z jedenastoma bohaterkami - książkami. Dwa spotkania odbyły się w plenerze. Po kilkuletniej przerwie powrócił Gnieźnieński Turniej Książkożerców, tworzony przez członków KDoK. Było również coś dla miłośników dwóch kółek - rekreacyjny wyjazd do Dziekanowic.  W planach na ten rok – cudowne tytuły, o których członkowie KDoK mają zamiar porozmawiać. Wśród nich: “Chłopki”, opowiadania Edgara Alana Poego, “Świat bez kobiet” Agnieszki Graff, czy “Zostań ze mną” - niezwykle obiecujący debiut nigeryjskiej pisarki Ayòbámi Adébáyò....