Przejdź do głównej zawartości

VII Festiwal Literacki PRETEKSTY

Spotkania autorskie, slam poetycki oraz nietuzinkowe koncerty, to tylko niektóre z pozycji programu tegorocznego Festiwalu Literackiego „Preteksty”. VII edycja festiwalu rozpocznie się 29 września.
Literatura jest Przygodą, a największą barierą jest problem z tym, by ją wreszcie rozpocząć. Wskazane trzy filary festiwalu to zaproszenie do takiej Przygody, i to właśnie w Gnieźnie – miejscu, gdzie magia historii przekształca rzeczywistość. Co ważne, wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Fotografia ramię w ramię ze Słowem
Razem z siódmą edycją „Pretekstów”, już po raz czwarty wystartuje projekt „Światłoczułe Słowa” – opierający się na wyjątkowej współpracy fotografii i poezji. Fotografowie, czyli Mistrzowie Obrazu, zaprezentują własne prace zrealizowane do wybranych tekstów poetyckich  Mistrzów Słowa. W tym roku swoje zgłoszenia przysłało aż 10 duetów.
Otwarcie wystawy w piątek, 29 września, o godzinie 18:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.
Chwała supermanom
Spotkanie autorskie z Przemysławem Witkowskim. Autor książki „Chwała supermanom”, opowiadającej o współczesnych relacjach między popkulturą a polityką, spotka się gnieźnianami w Miejskim Ośrodku Kultury w piątek, 29 września o godz. 18:30.
Przemysław Witkowski (1982) – publicysta, dziennikarz i poeta. Publikował w takich gazetach jak: Przekrój, Gazeta Wyborcza, czy Le Monde diplomatique. Członek zespołu Krytyki Politycznej; wydał trzy tomy poezji i tom esejów oraz zorganizował sześć edycji wrocławskiego Festiwalu Nowej Literatury Mikrofestiwal.
Wieczne dzieci - Autobiografia pisana muzyką
Wieczór autorski gnieźnieńskiego opowiadacza historii. Storyteller, opowiadacz bajek Jarek Mixer Mikołajczyk zaprasza na przedpremierowe czytanie fragmentów swojej autobiografii.

Lekturze towarzyszyć będzie Dawid Małkowski (gitara). Fragmenty, które przeczyta Mixer pochodzą z dwóch odległych okresów życia - choć tak jak przenikają się inspiracje muzyczne, tak zaciera się czas. Właściwie, jak podkreśla autor. to opowieść o wielkim znaczeniu muzyki, o tym, jak wielkim bywa determinantem w życiu niektórych ludzi. We fragmentach dominować będą kolejno Joy Division i Variété, choć nie zabraknie Charlie Parkera i Pink Floyd.

Na spotkanie zapraszamy do Klubu Muzycznego „Młyn” w piątek, 29 września o godz. 20:00.
Legenda zimnej fali - Variete
Przed Variété wystąpi formacja Dogs in Trees 
Początek koncertu w piątek, 29 września, o godz. 21:00 w Klubie Muzycznym „Młyn”.

Baśniowe zmagania recytatorów
Przesłuchania do kolejnej edycji konkursu recytatorskiego, którego pomysłodawcą jest gnieźnieński aktor Andrzej Malicki, rozpoczną się w sobotę, 30 września o godz. 10:00 (w Miejskim Ośrodku Kultury). Termin zgłoszeń upływa 19 września. 
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas koncertu finałowego festiwalu, w niedzielę 1 października.

Spotkanie z tłumaczem książek Terrego Pratchetta
Stowarzyszenie Fantasmagoria serdecznie zaprasza na spotkanie z tłumaczem i działaczem polskiego fandomu Piotrem W. Cholewą w ramach VII Festiwalu Literackiego „Preteksty”. Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 30 września, o godz. 17:00 w sali widowiskowej MOK w Gnieźnie.
Poetycki pojedynek na słowa i życie
IV Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais według prawilinych (i literackich) zasad. Czyli, jak mówi organizujące slam Stowarzyszenie „Ośla Ławka”: weź, się odezwij, człowieku! 
Początek poetyckiej bitwy w sobotę, 30 września, o godz. 19:00 w Klubie Muzycznym „Młyn”.

Super dziewczyny i romantyczne chłopaki
Drugi dzień „Pretekstów”, bezpośrednio po slamie poetyckim zamknie koncert formacji Super Girls Romantic Boys.
Początek koncertu w sobotę, 30 września o godzinie 21:00 w Klubie Muzycznym „Młyn”.
Książkożercy sprawdzą swoją wiedzę
Po raz trzeci już elementem festiwalu literackiego Preteksty będzie Gnieźnieński Turniej Książkożerców. Na zmierzenie się z przygotowanymi przez siebie pytaniami zapraszają członkowie Klubu Dyskusji o Książce działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. 
Turniejowa rozgrywka odbędzie się w niedzielę, 1 października o godz. 15:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Kibice mile widziani!
Na finał – Pudełko Zapałek
Uroczyste zakończenie festiwalu, połączone z ogłoszeniem wyników Konkursu Recytatorskiego, odbędzie się w niedzielę, 1 października o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. 
Swoim występem uświetni je duet Pudełko Zapałek, który wystąpi z projektem prezentującym muzyczne interpretacje haiku Michała Dziemiesza – poety „mrugającego” swoje wiersze po ciężkim udarze mózgu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O sennych marach Polaków z czasów powojnia – “Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o sobie jednostkowo. To kim jestem zawdzięczam sobie: swoim umiejętnościom, staraniom, pracy. Czasem do grona tych, którzy wpłynęli na ten jednostkowy twór, zaliczamy rodzinę, przyjaciół, idoli. A gdyby tak wpisać się w szerszy kontekst społeczny? Co mogłoby się zdarzyć, gdyby tej analizie poddać cały naród? Tym, którzy nie boją się ćwiczeń z logiki historycznej ani społecznej, członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają coś naprawdę wyjątkowego – pozycję autorstwa Andrzeja Ledera “Prześniona rewolucja”. Jeśli macie ochotę na historyczną wyprawę, która nieco rozjaśnia charakter współczesnego narodowego kolorytu – koniecznie sięgnijcie po publikacje Ledera. Jak przyznają członkowie czytelniczej grupy dyskusyjnej, książka łatwa w czytaniu nie jest. Autor operuje dość trudnym językiem, co w przypadku polskich uczonych (niestety) jest dość powszechnym zjawiskiem. Niemniej, “Prześniona rewolucja” to rzecz naprawdę warta uwagi i czytelniczego trudu. Leder opis

Ameryka tańczy afro-taniec

Od tej książki można się odbić jak od trampoliny. Polecieć wysoko i zanurkować głębiej, albo upaść obok - całkiem zdezorientowanym. To nie jest łatwa literatura. Wymaga. Głównie otwartości, ale także poczucia rytmu, rozumienia ironii i wyczucia smaku. Jednak otwartość jest kluczowa. Wystarczy, aby wystartować i dolecieć do celu. O tym, że nie wszyscy szczęśliwie kończą podróż od strony 1 do 304 dowidzieliśmy się ostatnio. My – czyli członkowie elitarnej, gnieźnieńskiej grupy czytelniczej: Klubu Dyskusji o Książce. Po cichutku można sobie pomyśleć, że tych, którzy wybierają “Mambo Dżambo” Ishmaela Reed’a jako temat rozmowy jest jednak niewielu.   Tym, którzy wylądowali na twardej nawierzchni członkowie Klubu Dyskusji polecają kolejne podejście, bo warto. Warto z wielu powodów. Po pierwsze, aby zmienić nieco perspektywę i spojrzeć na historię i kulturę z tego afroamerykańskiego końca, tak odległego białym Europejczykom. Nadto, aby zasmakować w wybornej, znakomicie napisanej prozie. Sekun

VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców za nami!

Od „lubię czytać” do „pochłaniam książki” – miłość do literatury jest uczuciem stopniowalnym i nie każdy czytelnik zasługuje na miano „książkożercy”. A kto zasługuje na ten tytuł bez żadnych wątpliwości? – tego dowiedzieliśmy się w piątkowy wieczór. Bo wtedy w czytelnicze szranki stanęli najbardziej odważni z najbardziej oczytanych. W Starym Ratuszu odbył się VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców, organizowany przez Klub Dyskusji o Książce. Ten czytelniczy konkurs powrócił po kilku pandemicznych latach w objęcia Festiwalu Literackiego Preteksty – w tym roku domknął festiwalowy program trzynastej edycji. I to z wielkim przytupem! W Turnieju wystartowało pięć drużyn („Miłośnicy Szekspira” z I LO w Gnieźnie; „Drogie Panie Humanistki” z I LO w Gnieźnie; „Mole Książkowe” z II LO w Gnieźnie; „Fantasmagoria” – reprezentacja… Fantasmagorii oraz KKW – grupa znajomych), które zmierzyły się w pięciu rundach konkursowych: 1. Ile tomów ma dana seria/cykl? 2. Co łączy trzy wymienione książki? 3. Run